Ušetríte, ak objednáte do 31.12.2024 s nižšou DPH!

Cena bude platiť, aj keď vám tepelné čerpadlo dodáme/namontujeme v roku 2025. Stačí, keď objednávku spravíte v roku 2024.

Ako vybrať správne tepelné čerpadlo?

V tomto článku sa dočítate všetky dôležité informácie o výbere tepelného čerpadla.
ako vybrat tepelne cerpadlo

Výber tepelného čerpadla nie je niečo, čo si vieme ako laici “naklikať” na konfigurátore ani prečítať na diskusnom fóre. Je to odborný postup, ktorému by mala predchádzať profesionálna konzultácia, obhliadka domu a analýza faktorov ako je napríklad lokalita, zateplenie domu, izolácia okien, počet izieb, úžitková plocha, či dokonca aktuálne tepelné straty. Nesprávny výber tepelného čerpadla má za následok zimu v dome, nedostatočné vykurovanie úžitkovej vody, nízku životnosť TČ (aj o polovicu), neúsporu nákladov – nenávratnosť investície a samozrejme časté výpadky a poruchy tepelného čerpadla.

Pri výbere tepelného čerpadla je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov:

1. Typ tepelného čerpadla

Existuje niekoľko typov tepelných čerpadiel a to vzduch-voda, voda-voda, zem-voda. Každý typ má svoje výhody a obmedzenia v závislosti od miesta inštalácie a dostupných zdrojov tepla. Najefektívnejšie sú tepelné čerpadlá voda-voda a zem-voda, cenovo najvýhodnejšie zase vzduch-voda.

2. Parameter COP

Efektívnosť vykurovania vyjadruje hodnota COP, ktorá udáva pomer medzi vyrobenou tepelnou energiou a spotrebovanou elektrickou energiou potrebnou na chod tepelného čerpadla. Čím má tepelné čerpadlo vyššie COP, tým je efektívnejšie a má teda lepšiu úsporu nákladov na vykurovanie.

3. Výkon tepelného čerpadla

Optimálny výkon tepelné čerpadla by mal byť dostatočný na dosiahnutie teplotného komfortu, no zároveň nie príliš nadbytočný, aby sa predišlo zbytočným nákladom na prevádzku. Vyvážený výber výkonu tepelného čerpadla je kľúčový pre dosiahnutie efektívnosti a nákladovej úspory.

4. Lokalita a tepelné zdroje

Tepelné čerpadlá vzduch-voda môžu byť použité kdekoľvek, zatiaľ čo čerpadlá voda-voda sú obmedzené prístupom k zdroju vody a tepelné čerpadlá zem-voda sú náročné na veľkosť pozemku potrebného na zakopanie zemného kolektoru (na 1m² vykurovanej plochy potrebujeme 2,5-násobok plochy pozemku).

5. Montáž tepelného čerpadla

Odborná montáž tepelného čerpadla je dôležitejšia než samotná značka tepelného čerpadla. Preto je veľmi dôležitý výber profesionálnej montážnej firmy. Naša firma svojim zákazníkom zabezpečuje profesionálnu montáž odborne vyškolenými pracovníkmi.

6. Záruka a servis

Pri kúpe tepelného čerpadla je dôležité, či vám predajca zabezpečí montáž, záruku, náhradné diely a následný dlhoročný servis aj v prípade neočakávaných výpadkov. U nás si uvedomujeme, že teplo je dôležité pre pohodu každej domácnosti, a preto poskytujeme 24 hodinový zákaznícky servis.

Ktorý druh tepelného čerpadla si zvoliť?

Ako ekonomicky najvýhodnejšie sa môže javiť tepelné čerpadlo vzduch-voda, keďže zo všetkých čerpadiel vyžaduje najnižšiu prvotnú investíciu. Inštalácia je jednoduchá a nevyžaduje rozsiahle zemné práce, ako je napríklad vŕtanie studne. Možno aj práve kvôli tomu je na Slovensku najpoužívanejším typom tepelného čerpadla. Zároveň zdroj vzduchu, ktorý využíva na výrobu tepla, je neobmedzený a nachádza sa všade.

Majitelia týchto zariadení určite ocenia ich bezproblémový chod, ktorý si nevyžaduje žiadnu ďalšiu údržbu. Pri inštalácii profesionálny technik nastaví tepelné čerpadlo do efektívnej prevádzky. Po tomto nastavení zariadenie funguje úplne samostatne.

Nevýhodou tohto druhu čerpadla oproti iným typom je nestálosť zdroja. Teplota vzduchu sa mení výraznejšie ako teplota zeme a vody. V praxi to znamená, že tieto zariadenia sú najefektívnejšie pri teplote -15 °C. To je dôvod, prečo je výhodnejšie toto čerpadlo inštalovať v klimaticky teplejších regiónoch Slovenska.

Samozjreme, a často sa to aj robí, je možné ho inštalovať aj v chladnejších častiach. V prípade potreby je v zariadení zabudovaný elektrický ohrev, ktorý pri nižších teplotách pomáha čerpadlu s ohrevom. Okrem elektrického ohrevu je možné vytvoriť kombináciu s úsporným plynovým kondenzačným kotlom. To však už navyšuje ako prvotnú investíciu, tak aj prevádzkové náklady.

Ďalšou nevýhoodu tepelného čerpadla vzduch-voda je vyššia hlučnosť čerpadla. Posledné roky sa však vďaka použitiu vysokokvalitných izolačných materiálov hluk čerpadiel minimalizoval. Aj tak je vhodné ich umiestniť tak, aby nerušili vás ani vašich susedov.

Zdrojom tepla na vykurovanie je v tomto prípade podzemná voda. Teplota je odoberaná z vody, ktorá sa čerpá zo studne. Keď sa voda ochladí, vráti sa do druhej studne – tzv. vsakovacej studne. Vŕtanie studní sa väčšinou vykonáva do hĺbky 10 až 25 metrov.

Takýto zdroj je teplotne stabilný, preto tepelné čerpadlo tohto druhu dosahuje konštantne vysoký koeficient výkonu (COP) aj počas chladnejších dní.

Táto metóda sa používa hlavne v oblastiach, kde sa nachádza dostatočné množstvo podzemnej vody, pretože môže dôjsť k vyčerpaniu studne. Tepelné čerpadlo voda-voda môže byť použité taktiež s povrchovou vodou, pokiaľ je nehnuteľnosť umiestnená blízko výdatného vodného zdroja ako rieka alebo jazero.

Jednou z nevýhod je predovšetkým vyšší investičný náklad spojený s vŕtaním studní. Zvýšené prevádzkové náklady súvisia aj s čistením vodných filtrov a výmenníkov.

Využívanie podzemného zdroja vody je potrebné schváliť preto je nevyhnutné sa vopred informovať na svojom miestnom stavebnom úrade.

Čerpadlo typu zem-voda môže získavať teplo dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je pomocou zemného kolektora umiestneného po ploche pozemku. V nezamŕzajúcej hĺbke sa umiestni systém podzemných rúr, cez ktoré preteká ekologická zmes soľanky. Ide o vodný roztok soli a slúži ako médium na prenos tepla zo zeme do vnútornej jednotky čerpadla.

Výhodou tohto usporiadania je, že je pomerne jednoduché inštalovať ho a sú s ním spojené nižšie investície. Na druhej strane, na tento typ riešenia potrebujete pozemok s rozlohou približne 200 až 400 m2 (na 1 kW výkonu čerpadla potrebujete 10 až 30 m2).

Na tomto princípe fungujú aj naše tepelné čerpadlá zem-voda, ktoré dosahujú vysoký koeficient výkonu (COP) – až vyše 6.

Druhý spôsob je zasunutie plastových sond so zmesou soľanky do vertikálnych zemných vrtov. Podľa potreby výkonu vykurovania a miestnych klimatických podmienok sa vykonáva jeden alebo viacero vrtov. Na 1 kW výkonu čerpadla je potrebných 12 až 18 metrov vrtu.

Výhodou je, že nepotrebujete mať rozsiahlu parcelu. Nevýhodou sú však vyššie investičné náklady spojené s vyvŕtaním vrtov. Na realizáciu je taktiež potrebné získať stavebné povolenie. Pozor si treba dať aj na správne naprojektovanie výkonu, keďže dodatočné zvýšenie výkonu by bolo náročné finančne aj časovo.

Aký výkon tepelného čerpadla potrebujem?

Je dôležité vybrať si tepelné čerpadlo s dostatočným výkonom  pre vykurovanie/chladenie požadovaného priestoru. Zároveň by však výkon nemal byť príliš vyšší nad vaše potreby. Pokiaľ bývate v lokalite s chladnejším podnebím, budete potrebovať čerpadlo s vyšším výkonom. Rovnako to oplatí aj pri priestore. Čím väčší priestor potrebujete vykurovať, tým musí byť vyšší výkon.

Výpočet potrebného výkonu nie je vôbec jednoduchý, keďže do toho vstupuje viacero faktorov ako klimatické podmienky, priemerná najnižšia teplota vo vašej lokalite, veľkosť vykurovaného priestoru, aké druhy izieb budete vykurovať, výška stropu, zateplenie domu, kvalita okien a ich orientácia na svetové strany a v neposlednom rade aj počet ľudí bývajúcej v domácnosti.

Výpočet výkonu tepelného čerpadla

Pre presný výpočet je najlepšie poradiť sa s odborníkom. Aby ste získali aspoň približnú predstavu, aký výkon by vaše tepelné čerpadlo malo mať, ponúkame vám základný výpočet:

  1. Vypočítajte plochu každej miestnosti, ktorú chcete vykurovať.
  2. Výsledky vynásobte 40 Wattmi.
  3. Pre izby s veľkými oknami pripočítajte 10%.
  4. Pripočítajte 10% v prípade slabej izolácie a 20% pre prípad žiadnej izolácie domu.
  5. Výsledok pri obytných miestnostiach (obývačka, kuchyňa, detská izba, kúpelka) vynásobte koeficientom 1,5 – spálňu vynásobte koeficientom 1,2 a koeficientom 0,8 vynásobte výsledok ostatných miestností.
  6. Výsledné číslo je vo Wattoch a predstavuje približný potrebný výkon TČ pre Váš dom.

Porovanie jednotlivých typov tepelných čerpadiel

VZDUCH‐VODA SPLIT
VZDUCH‐VODA MONOBLOK
ZEM‐VODA
VODA‐VODA
Využíva teplo z okolitého prostredia
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Vhodné pre novostavby
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Vhodné pre staršie budovy
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Vhodné pre podlahové kúrenie
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Vhodné pre radiátory
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Vhodné pre kombinované kúrenie
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Ohrev teplej úžitkovej vody
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Možnosť chladenia priestorov
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Vplyv ročných období na výkon
ÁNO
ÁNO
NIE
NIE
Cena tepelného čerpadla
najnižšia
nižšia
najvyššia
vyššia
Náklady na montáž
nízke až stredné
nízke až stredné
vysoké
stredné až vysoké
Náročnosť montáže
nízka až stredná
nízka
vysoká
stredná až vysoká
Vyžaduje hĺbkové vrty
NIE
NIE
ÁNO/NIE
ÁNO
Nízke náklady na vykurovanie
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Štátna dotácia
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO
Potrebný schvaľovací proces
NIE
NIE
ÁNO
ÁNO
Údržba
vysoká
vysoká
stredná
nízka
Vhodnosť pre lokalitu
väčšina lokalít
väčšina lokalít
kdekoľvek s dostatkom
priestoru pre zemné
kolektory alebo
možnosťou urobiť
hĺbkový vrt
lokality s dostupným
konzistentným zdrojom
vodného telesa (jazero,
rieka, podzemná voda)
Prevádzka bez emisií CO²
ÁNO
ÁNO
ÁNO
ÁNO

Objavte našu ponuku Tepelných čerpadiel

Máte záujem o tepelné čerpadlo?

Ozvite sa nám ešte dnes. Radi Vám vysvetlíme všetko o tepelných čerpadlách a našej firme, prídeme na osobnú obhliadku a poskytneme aj individuálnu zľavu. 🙂

Ďalšie články s praktickými informáciami

IME výroba tepelných čerpadiel
slovenský výrobca
kvalitný produkt
siea logo
eprel logo
zelená domácnostiam

Naša stránka používa cookies, aby sme Vám umožnili jej pohodlné prezeranie a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Nastavenie Sukromia

Naša stránka používa cookies, aby sme Vám umožnili jej pohodlné prezeranie a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Odmietnuť všetko
Uložiť
Prijať všetko
Open Privacy settings